Εϊμπάρ

Η Εϊμπάρ επικράτησε με 3-0 της Λεβάντε και πήρε βαθιά ανάσα στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.  Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσάρλες κατάφεραν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό. Οι παίκτες του Χοσέ Μεντιλιμπάρ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Βραζιλιάνος φορ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Από εκείνο το σημείο οι Βάσκοι έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ και στο 85' ο Ορεγιάνα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Στο +5 απο τη ζώνη του υποβιβασμού η Εϊμπάρ πλέον που δείχνει σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Απουσιάζει μόνο ο αμυντικός Ιβάν Ραμίς.

Bet Info - Εϊμπάρ

6/7 NG προσφάτως εντός έδρας για την Εϊμπάρ.

Μαγιόρκα

Κάκιστο παιχνίδι για τη Μαγιόρκα, ήττα με 1-0 απο τη Χετάφε εντός έδρας, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα στο να μείνει στο -3 απο τις θέσεις εκτός ζώνης υποβιβασμού. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε απο τον Μαξίμοβιτς στο 67ο λεπτό της συνάντησης, σε ματς με μοιρασμένη κατοχή με τη Μαγιόρκα όμως να είναι φλύαρη έχοντας μόλις μια τελική εντός στόχου. Έχοντας μαζέψει μόλις 4 βαθμούς στα έξι τελευταία ματς νιώθει έντονα την απειλή του υποβιβασμού.

Τιμωρημένος ο χαφ Σάλβα Σεβίγια, χάνει την υπόλοιπη σεζόν ο Κούτρης.