Εϊμπάρ

Σε ακόμη μία απώλεια βαθμών υπέπεσε και στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Εϊμπάρ. Οι «αρμέρος» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησαν δυναμικά, δημιούργησαν φάσεις για γκολ, όσο όμως «κυλούσε» ο χρόνος απέκτησαν ολοένα και περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς, δέχθηκαν και εκείνοι αρκετή πίεση στην εστία τους, αλλά το αρχικό 0-0 δεν άλλαξε ποτέ, με αποτέλεσμα να δώσει και στις δύο ομάδες τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Μία ισοπαλία με την οποία η ομώνυμη ομάδα από την Εϊμπάρ συμπλήρωσε πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και κατάφερε να ανεβεί μόλις στους 16 βαθμούς, βρισκόμενη πλέον στην 16η θέση της βαθμολογίας και στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού.

*Μεσοβδόμαδα, οι Βάσκοι επισκέφθηκαν την έδρα της Λογκρόνς στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι και με τελικό σκορ 0-5 κατάφεραν να κατακτήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού με σχετική άνεση.

Έχοντας συνολικά πέντε απόντες στο... «απουσιολόγιο» της θα αγωνιστεί απόψε η γηπεδούχος ομάδα, η οποία άφησε συγκεκριμένα εκτός αποστολής τους τραυματίες Ιβάν Ραμίς (Α), Ανάιτθ Αρμπίγια (Α), Σέρχιο Άλβαρεθ (Μ) και Εστεμπάν Μπούργκος (Α) αλλά και τον τιμωρημένο Φαμπιάν Ορεγιάνα (Μ).

Bet Info - Εϊμπάρ

Στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ έχει αγωνιστεί εντός έδρας οχτώ φορές, όπου σε μόλις μία αναμέτρηση έχει καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Γρανάδα

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα προέβλεπε η 17η «στροφή» του πρωταθλήματος για την φιλοξενούμενη απόψε Γρανάδα. Η «Γκρανά» υποδέχθηκε εντός έδρας την Λεβάντε, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως... «μαζεμένα», αμφότερες φάνηκαν να ανοίγονται στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι στο 55' πήραν πρώτοι προβάδισμα με 1-0, στο 60' όμως η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε με τον Μασίς, αλλά στο 89' οι αντίπαλοι πέτυχαν το 2-1, σκορ που δεν άφησε σχεδόν καθόλου περιθώρια αντίδρασης στους «οικοδεσπότες» και τους έδωσε την εντός έδρας ήττα. Με την ήττα αυτή, η ομώνυμη ομάδα από την Γρανάδα άφησε πίσω την «τριάρα» στην Αλαβές και επανήλθε στις ήττες και στις απώλειες βαθμών, μένοντας στους 24 και βρισκόμενη πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

*Την περασμένη Τρίτη (17/12), οι Ανδαλουσιανοί φιλοξενήθηκαν από την Λ'Οσπιταλέ για την δεύτερη φάση του Κόπα ντελ Ρέι και αφού στα 90' λεπτά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν την παράταση για να επικρατήσουν στο τέλος με 3-2 και να κατακτήσουν με αρκετή δυσκολία την πρόκριση στην επόμενη φάση της εν λόγω διοργάνωσης.

Έξι ποδοσφαιριστές δεν κατάφεραν να συμπεριληφθούν στην τελική αποστολή των φιλοξενούμενων γι' απόψε, εφόσον οι Νέιντερ Λοζάνο (Α), Ζερμάν Σάντσεθ (Α), Φέντε Βίκο (Μ), Άνχελ Μοντόρο (Μ), Κίνι (Α) και Γιάνγκελ Ερέρα (Μ) έμειναν εκτός λόγω τραυματισμών.

Bet Info - Γρανάδα

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα για το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήταν στις 15 Σεπτεμβρίου, όπου και επικράτησε της Θέλτα εκτός έδρας με το τελικό 0-2. Από τότε όμως ακολουθούν μία ισοπαλία και τέσσερις σερί ήττες.