Εϊμπάρ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό για τους γηπεδούχους που είχαν μόλις μια φάση στην αντίπαλη εστία ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο την εστία του Τερ Στέγκεν. Στην επανάληψη, η ομάδα της Βαρκελώνης πάτησε το πόδι στο γκάζι, οι μπλαουγκράνα όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και βρέθηκαν κιόλας πίσω στο σκορ. Στο 57' ο Αραούχο έκανε ένα τραγικό λάθος, ο Κίκε έκλεψε τη μπάλα, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει και στο 67' ο Ντεμπελέ ολοκλήρωσε με υπέροχο πλασέ μια ωραία επίθεση των γηπεδούχων. Οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης η Εϊμπάρ.

Τραυματίες οι αμυντικοί Ροντρίγκες, Κορέα και Αρμπίγια.

Bet Info - Εϊμπάρ

4/5 G/G πρόσφατα.

Γρανάδα

Επιστροφή στις νίκες (2-1) για τη Γρανάδα που πηγαίνει... τρένο το τελευταίο διάστημα και παραμένει στην 7η θέση διεκδικώντας επάξια το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το γρήγορο γκολ του Κένεντι (9’) ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης και σαν να μην έφτανε αυτό, η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Γκαμεϊρό (36’) σε ένα πρώτο μέρος με πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Η Γρανάδα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κένεντι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, με την επανάληψη να είναι πολύ επεισοδιακή. Η Βαλένθια έμεινε με 9 παίκτες μέσα σε τρία λεπτά λόγω αποβολών των Τζέισον (70’) και Γκέδες (73’), ενώ λίγο αργότερα (76’) την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Ντουάρτε για τους γηπεδούχους. Η Γρανάδα ήταν καλύτερη στην επανάληψη και δύο λεπτά πριν το τέλος βρήκε το γκολ που δικαιούνταν. Ο Μολίνα «σκότωσε» τις νυχτερίδες στο 88ο λεπτό (2-1) και η Γρανάδα κλείνει με τον καλύτερο τρόπο μια ονειρεμένη για την ίδια χρονιά.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Ντουάρτε, με ενοχλήσεις ο εξτρέμ Ματσίς, σε καραντίνα ο μεσοεπιθετικός Μίγια.