Εϊμπάρ

Η Εϊμπάρ γνώρισε την ήττα στα σημεία με 2-1 εντός έδρας υποδεχόμενη την Αθλέτικ Μπιλμπάο και παρέμεινε στον έναν βαθμό, αυτό από την πρεμιέρα. Μπήκε με σκοπό να ρίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να παίξει άμυνα, ωστόσο άντεξε μόλις μέχρι το 41ο λεπτό της συνάντησης. Ισοφάρισε σχετικά γρήγορα, μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, , στο 67΄ ακυρώθηκε μέσω VAR μετά από μεγάλη καθυστέρηση  γκολ της Αθλέτικ αλλά στο φινάλε μίλησε η εμπειρία και με τέρμα στο 87΄η Μπιλμπάο το πήρε. Δεύτερη διαδοχική ήττα, μόλις ένας βαθμός μετά από τρεις αγωνιστικές.

Έξω ο αριστερός μπακ Χοσέ Ανχελ, δεύτερο εκτός ο φορ Σέρζι Ενρίτς.

Bet Info - Εϊμπάρ

4/5 G/G η Εϊμπάρ πρόσφατα.

Έλτσε

Δύσκολη πρεμιέρα για την Έλτσε, απέναντι στη Σοσιεδάδ και μοιράια ήττα με 3-0 εντός έδρας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «αθόρυβο», ωστόσο στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 55′ έπειτα από ωραία πάσα του Μερίνο, την οποία εκμεταλλεύτηκε άψογα ο Πόρτου. Ο Γιανούζαι «κλείδωσε» στο 77ο λεπτό τη νίκη, γράφοντας το 2-0 από τα έντεκα βήματα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρομπέρτο Λόπεθ έκανε το 3-0 με μια «οβίδα», μετά από μια ακόμη ασίστ του Μερίνο.