Εϊμπάρ

Στην όγδοη φετινή της ήττα υπέπεσε στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Εϊμπάρ. Οι «αρμέρος» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Σοσιεδάδ, σε μία αναμέτρηση όπου δεν ξεκίνησαν ακριβώς όπως θα ήθελαν, βρέθηκαν από νωρίς υπό την υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας, στο 25' μάλιστα δέχθηκαν το 1-0, δέκα λεπτά αργότερα όμως με τον Ντιόπ ισοφάρισαν σε 1-1, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην υπεροχή της «οικοδέσποινας» και δεχόμενοι ακόμη τρία γκολ, στο τέλος δέχθηκαν και την ήττα με το τελικό 4-1. Μία ήττα η οποία αποτέλεσε και την τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα για την ομώνυμη ομάδα από την Εϊμπάρ, η οποία ομάδα «κόλλησε» στους 15 βαθμούς και βρέθηκε πλέον στην 16η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας μόλις δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο μόνος που θα δηλώσει απών σήμερα για την γηπεδούχο ομάδα θα είναι ο Σέρχιο Άλβαρεθ (Μ), ο οποίος συνεχίζει ακόμα την αποθεραπεία του.

Bet Info - Εϊμπάρ

Την τέταρτη χειρότερη έδρα, πίσω από τις Εσπανιόλ (1η), Λεγκανές (2η) και Θέλτα (3η), διαθέτει η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ, η οποία σε επτά αναμετρήσεις έχει σημειώσει τρεις νίκες, τέσσερις ήττες, οχτώ γκολ υπέρ και έχει δεχθεί 14 κατά.

Χετάφε

Την έκτη φετινή της νίκη κατάφερε να σημειώσει στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη Χετάφε. Οι «αθουλόνες» αντιμετώπισαν εντός έδρας την Λεβάντε, σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησαν ιδανικά, απέκτησαν από νωρίς την υπεροχή στο ματς, ανά διαστήματα δέχονταν κάποια... «ξεσπάσματα» από πλευράς αντίπαλης ομάδας, αλλά με τέσσερα γκολ μαζεμένα στο δεύτερο ημίχρονο από τους Καμπρέρα (54'), Μολίνα με πέναλτι (60'), Άνχελ (67') και Τιμόρ (78'), δεν άφησαν καθόλου περιθώρια αντίδρασης στην φιλοξενούμενη ομάδα και ουσιαστικά «καθάρισαν» την νίκη με το τελικό 4-0. Νίκη με την οποία η ομάδα από την Μαδρίτη «μεγάλωσε» το αήττητο της στις πέντε αγωνιστικές και ανέβηκε στους 24 βαθμούς, βρισκόμενη πλέον στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την πρώτη εξάδα.

*Μεσοβδόμαδα οι Μαδριλένοι θα υποδεχθούν εντός έδρας την Κρασνοντάρ στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας «στροφής» των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Συνολικά εννέα παίκτες δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή της φιλοξενούμενης ομάδας για σήμερα, εφόσον πέρα από τον σταθερά τραυματία Μαρκέλ Μπεργκάρα (Μ), εκτός έμεινε ο Τζέισον (Μ) ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος και οι Ρόμπερτ Κένεντι (Μ), Μπρούνο (Α), Ένρικ Γκαγιέχο (Ε), Ραούλ Γκαρθία (Α), Άμαθ Ντιαγιέ (Ε) και Φεϊσάλ Φαΐρ (Μ) οι οποίοι «κόπηκαν» από απόφαση του προπονητή.

Bet Info - Χετάφε

Τα τελευταία πέντε χρόνια, η ομάδα του Χοσέ Μπορνταλάς έχει επισκεφθεί την έδρα της σημερινής αντιπάλου της συνολικά πέντε φορές, τέσσερις για την Λα Λίγκα και μία για το Κόπα ντελ Ρέι, όπου και στις πέντε αναμετρήσεις έχει σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ.