Χόφενχαϊμ

Πήρε πολύ σημαντικό βαθμό η Χόφενχαϊμ σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Χέρτα Βερολίνου με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 3-3. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με δύο γκολ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας τελικά σε ένα ματς όπου είχαν τις φάσεις αλλά βρέθηκαν πολλές φορές πίσω στο σκορ. Πλέον η Χόφενχαϊμ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-18 και 20 βαθμούς. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε και εκεί πολύ σημαντική ισοπαλία στην έδρα της Λυών με 2-2. Αν και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά ανέτρεψε την κατάσταση και παίζοντας και με παίκτη λιγότερο έφτασε στην ισοφάριση στο 92ο λεπτό με τον Καντέραμπεκ. Οι Γερμανοί βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-9 και 3 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζει ο Ραπ (μέσος) ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει στις αρχές του νέου έτους. Εκτός και ο Γιοένλιτον (επιθετικός) ο οποίος έχει κάποιες ενοχλήσεις. Επιστρέφει ο Αμίρι (επιθετικός) ενώ ο Γκέιγκερ( στόπερ) δεν έχει ακόμα την απαραίτητη φυσική κατάσταση.

(4-2-3-1): Μπάουμαν – Ακπόγκουμα, Βογκτ, Μπίκσασιτς, Σούλζ – Κράμαριτς, Καντεμπάρεκ – Γκρίφο, Μπίτενκουρτ, Σαλάι – Γιοένλιτον.

Βόγκντ (αμυντικός Χόφενχαϊμ): Είμαστε πεποισμένοι ότι θα είμαστε μία από τις ομάδες που τελικά θα πάρουν την πρόκριση στην νοκ αουτ φάση του θεσμού. Δείξαμε μέταλλο νικητή στο παιχνίδι με την Λυών και πλέον θα δώσουμε τα πάντα για την νίκη στο παιχνίδι με την Σαχτάρ. Θα είναι σπουδαία μονομαχία αλλά πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να πάρουμε την πρώτη μας νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ

Εκτός πλάνων ισοπαλία για την ομάδα της Σαχτάρ η οποία εντός έδρας δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της αδύναμης Λβιφ και έτσι δεν υπήρξε κάποιο γκολ στο ματς. Σταθερά στην πρώτη θέση οι Ουκρανοί στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 38-7 και 41 βαθμούς. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ δέχθηκε ντροπιαστική ήττα στο Μάντσεστερ από την Σίτι με 6-0 αλλά δικαίως έχει παράπονα και από την διαιτησία καθώς ο Στέρλινγκ υπήρξε αρνητικός πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και εν τέλει δίκαια ηττήθηκαν. Βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου με 2 βαθμούς και ρεκόρ 4-13.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική ο Όρντιτς (στόπερ) ο οποίος επιστρέφει από την επόμενη αγωνιστική. Εκτός και ο Φερνάντο (επιθετικός) ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στον αστράγαλο.

(4-2-3-1): Πιάτοφ – Ισμαίλι, Ρακίτσκι, Κριβστόκ, Ματβιένκο – Στεπανένκο, Μαικόν – Μπόλμπατ, Αλαν, Τάισον – Μοράες.

Μαικόν (επιθετικός Σαχτάρ): Δεν πρέπει αν αφήσουμε τους εαυτούς μας να ξεφύγουν από το πλάνο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Είναι απαραίτητο να παρουσιαστούμε σοβαροί για 90 λεπτά αλλιώς δεν θα πετύχουμε κάτι καλό στον αγώνα.