Χόφενχαϊμ

Ήττα για την Χοφενχάιμ εντός έδρας από την Λειψία με τελικό σκορ 1-2. Φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο το μυαλό τους στον ευρωπαϊκό αγώνα της Τρίτης παρά στις υποχρεώσεις που έχουν στην Μπουντεσλίγκα. Στα χαμηλά στρώματα της  βαθμολογίας βρίσκονται μέχρι στιγμής οι γηπεδούχοι στο γερμανικό πρωτάθλημα καθώς δεν έχουν κάνει καθόλου καλό ξεκίνημα και δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα της περασμένης σεζόν. Στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς που δώσανε κατάφεραν και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ουκρανία εναντίον της Σαχτάρ (2-2). Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς ξέχασαν να «εμφανιστούν» στο δεύτερο μέρος δίνοντας πολύ χώρο στην Σαχτάρ. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 81ο λεπτό έπειτα από φοβερό σουτ του Μαικόν.

Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών για τους γηπεδούχους. Θα απουσιάσουν για ακόμα ένα παιχνίδι οι Ραπ, Αμίρι, Άνταμς και Γκέιγκερ.

(4-2-3-1): Μπάουμαν – Ακπόγκουμα, Βογκτ, Μπίκσασιτς, Σούλζ – Γκρίλιτς, Καντεμπάρεκ – Γκρίφο, Μπίτενκουρτ, Νέλσον – Σαλάι.

(Σαλάι, επιθετικός Χόφενχάιμ): Η Μάντσεστερ Σίτι είναι ένα τεράστιο κλαμπ με ένα εξωφρενικά καλό προπονητής. Πιστεύω ότι θα είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια. Ο Pep Guardiola δεν θα έρθει για παίξει για την ισοπαλία

Μάντσεστερ Σίτι

Επαγγελματική νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας απέναντι στην Μπράιτον με 2-0. Δεν απείλησαν οι φιλοξενούμενοι σε κανένα σημείο του αγώνα, εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους που έπιασαν την κορυφή στην βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ. Νίκησε επίσης και προκρίθηκε μεσοβδόμαδα και για το Λιγκ Καπ νικώντας στην έδρα της Όξφορδ με σκορ 3-0. Ήττα σοκ δέχθηκε στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι καθώς η Λυών την νίκησε με καταπληκτική εμφάνιση στο «Έτιχαντ Στάντιουμ» με 2-1. Πίεσε από το πρώτο λεπτό η Λυών με τους Κορνέτ και Φεκίρ να βάζουν τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς. Πολλά τα λάθη για την άμυνα της Σίτι, ειδικότερα από τον Ντέλφ.

Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπράβο, Ντε Μπρούινε και Μεντί.

(4-3-3): Έντερσον – Ζιφτέσνκο, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γουόκερ – Νταβίντ Σίλβα, Γκουντογκάν, Μπερνάντο Σίλβα – Σανέ, Αγκουέρο, Στέρλινγκ.

(Γκουντογκάν, μέσος Μάντσεστερ Σίτι): Δεν θα είναι εύκολο για την ομάδα μας καθώς αντιμετωπίζουμε μία ομάδα που έχει κάνει άλμα ανάπτυξης τα τελευταία χρόνια. Παρόλα αυτά είμαστε αρκετά σίγουροι ότι άμα παίξουμε όλοι το καλύτερο ποδόσφαιρο που μπορούμε θα φύγουμε με τους τρεις βαθμούς της νίκης.