Χόφενχαϊμ

Επιτέλους νίκη για την Χοφενχάιμ με 3-1 στην έδρα της αδύναμης Νυρεμβέργης. Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο,  ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο και με δύο γκολ του Νέλσον και ένα του Ζαλάι πήρε μία εύκολη νίκη. Βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-13 και 10 βαθμούς. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ έχασε εντός έδρας από την Μάντσεστερ Σίτι με 1-2 στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό στην συνέχεια έδωσε πολύ χώρο στην Σίτι με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα γκολ στο 8ο λεπτό και ένα στο 87ο μετά από παιδαριώδες λάθος της άμυνας των Γερμανών. Βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις ένα βαθμό και ρεκόρ 3-4.

Θα λείψουν οι Άμιρι, Πος και Ραπ.

(4-2-3-1): Μπάουμαν – Ακπόγκουμα, Βογκτ, Μπίκσασιτς, Σούλζ – Γκρίλιτς, Καντεμπάρεκ – Γκρίφο, Μπίτενκουρτ, Νέλσον – Σαλάι.

Νάγκελσμαν(Προπονητής Χοφενχάιμ): Η νίκη είναι σημαντική για εμάς καθώς θα μειώσουμε στον πόντο από την Λυών. Αυτό θα μας δώσει περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης. Αν χάσουμε, η Λυών θα πάρει προβάδισμα έξι πόντων και έπειτα θα είναι δύσκολη η πρόκριση μας στην επόμενη φάση.

Λυόν

Νίκη και για την Λυών μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα εκ των οποίων το ένα ήταν η ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Παρί σεν Ζερμέν με 5-0. 2-0 εναντίον της εξίσου αδύναμης Νιμ, Ντεμπελέ και Ντεπάι «καθάρισαν» το ματς. Πλέον η Λυών βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ 16-12 και 17 βαθμούς. Όσον αφορά την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ οι Γάλλοι πήραν εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σαχτάρ με 2-2. Βρέθηκε να χάνει με σκορ 2-0 έπειτα από δύο όμορφα γκολ του Μοράες όμως έβγαλε ψυχικά αποθέματα και πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία είκοσι λεπτά του αγώνα. Βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 4-3 και 4 βαθμούς.

Θα λείψει ο πολύ σημαντικός Φεκίρ καθώς και ο Γκουιρί.

(4-2-3-1): Λόπες – Μεντί, Ντεναιέρ, Μαρσέλο, Ράφαελ – Ντομπέλε, Τουσάρτ – Αουάρ, Ντεπάι, Τραορέ – Ντεμπελέ.

Γκενέσιο(Προπονητής Λυών): Η Χοφενχάιμ παίζει ένα διαφορετικό στυλ παιχνιδιού σε σχέση με εμάς. Προσπαθούν να παίξουν επιθετικά. Έχουν διαφορές σε σχέση με εμάς. Θα έρθουν καλά οργανωμένοι, αλλά εμείς έχουμε προσδοκίες από το παιχνίδι.