Χόφενχαϊμ

Δε λέει να ''στρώσει'' και οι μπελάδες για τη Χοφενχάιμ πλησιάζουν ολοένα και περισσότερο. Κακή η εμφάνιση της και στο τελευταίο παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ που διεξήχθη στη Βαυαρία, πέταξε στην ουσία τελείως το πρώτο ημίχρονο, κάπως ζωντάνεψε στην επανάληψη αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας (2-1) με το γκολ του Σκεβ στο 87ο λεπτό. Μετά από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής η απόσταση από τη 16η θέση (μπαράζ παραμονής) περιορίστηκε στους 4 βαθμούς κι έτσι ο αποψινός αγώνας πρέπει να φέρει βαθμολογικό κέρδος. 5-2-6 με 10/13 over το ρεκόρ των μπλε στο Σινσχάιμ.

Μπίτσακτσιτς (Α), Γκάιγκερ (Μ), Ανταμιάν (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι, αμφίβολος ο Φογκτ (Μ).

Bet Info - Χόφενχαϊμ

Η εστία της παραβιάστηκε στις 10 από τις 11 πιο πρόσφατες αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Από τη δική της πλευρά, η Μπάγερ επικράτησε πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό 2-1 τη Σάλκε πραγματοποιώντας ένα προσεκτικό παιχνίδι και σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο με τους Αλάριο και Σικ. Έτσι μπήκε τέλος στο σερί των δύο ηττών αλλά θα πρέπει να υπάρξει ανάλογη συνέχεια στις εναπομείνασες αγωνιστικές προκειμένου οι Ασπιρίνες να εξαντλήσουν τις πιθανότητες για να καταλάβουν την τέταρτη ή την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης αφού θέλουν να αποφύγουν το όνειδος του Κόνφερενς Λιγκ ή ακόμα χειρότερα του ευρωπαϊκού αποκλεισμού. 6-3-4 με 7/13 under o εκτός έδρας απολογισμός της Μπάγερ.

Μπέντερ (Α) και Μπαουμγκαρτλίνγκερ (Μ) δεν είναι διαθέσιμοι.