Χιμπέρνιαν

Άνετα την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου πήρε η Χιμπέρνιαν η οποία νίκησε, εντός έδρας με 5-2 την αδύναμη Ινβερνές. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρος αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Λίβινγκστον. Κατάφερε να προηγηθεί στο 50ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν την απάντηση έξι λεπτά αργότερα. Άτυχος της αναμέτρησης ο Άλαν ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι, η «αρμάδα» του Σκωτσέζου κόουτς βρίσκεται σταθερά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-43 και 37 βαθμούς.

Μαλάν (μέσος), Νέισμιθ (επιθετικός) και Πορτέους (αμυντικός) δεν επηρεάζουν με την απουσία τους την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

Χαρτς

Έκανε την μεγάλη έκπληξη και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Χαρτς, με 1-0 εντός έδρας νίκη απέναντι στην παντοδύναμη Ρέιντζερς. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Στέντελ ήρθε εντός έδρας ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Χάμιλτον καταφέρνοντας να πετύχει δύο γκολ στο δεύτερο μέρος εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-49 και 19 βαθμούς.

Μπράντον (μέσος), Ντόιλ (τερματοφύλακας) και Χάρινγκ (αμυντικός) δεν επηρεάζουν με την απουσία τους.