Χετάφε

Τρίτη σερί ισοπαλία για τη Χετάφε, αυτή τη φορά απέναντι στη Βαγιαδολίδ (1-1). Τα δύο γκολ στο παιχνίδι μπήκαν στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά πρίν την ανάπαυλα. Η Χετάφε πήρε προβάδισμα στο 41ο λεπτό με σκόρερ τον Μάτα. Ο Ουνάλ εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε η Βαγιαδολίδ στην εκπνοή του πρώτου μέρους διαμορφώνοντας το 1-1 με το 6ο προσωπικό του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα. Η Χετάφε έχει καταφέρει να βγάλει μόνη της τα μάτια της ωστόσο η 4η θέση που δίνει ένα εισιτήριο στο UEFA Champions League δεν έχει εγκαταληφθεί μιας και η Σεβίλλη απέχει μόπλις τέσσερις βαθμούς.

Τιμωρημενος ο Ντακονάμ (Α). Εκτός ο κίπερ Μανοϊλοβιτς και ο χαφ Ετεμπό.

Bet Info - Χετάφε

5/6 under 2.5 στα τελευταία.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Σε τραγική κατάσταση η Σοσιεδάδ που δείχνει το τελευταίο διάστημα αυτοκτονικές τάσεις που πιθανώς να έχουν αντίκρισμα. Κινδυνεύει πλέον σοβαρά να χάσει και το ευρωπαϊκό εισιτήριο που πριν τη διακοπή έμοιαζε σίγουρο. Το αμφισβητούμενο πέναλτι του Ιάγο Ασπας (45') έκρινε το ματς, με τους γηπεδούχους όμως να χάνουν πολλές ευκαιρίες και να ξεμένουν στο -6 από την τετράδα.

Ο αμυντικός Γιορέντε και ο χαφ Ιγιαραμέντι είναι τιμωρημένοι.