Χετάφε

Χωρίς νίκη η Χετάφε στα τέσσερα τελευταία ματς της (0-1-3), πιο πρόσφατη η αποτυχία της με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Γνώρισε την ήττα εύκολα με 2-0, παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Το σκηνικό άλλαξε στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Μπενζεμά να απειλεί πρώτα στο 48′ και στο 60′, μετά από σέντρα του Βινίσιους, με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι Μαδριλένοι δεν έμειναν εκεί καθώς στο 67′ ο Μεντί με προβολή από κοντά έκανε το 2-0, «κλειδώνοντας» έτσι την υπόθεση νίκη.  Στο +4 από τη γραμμή του υποβιβασμού, το ρόστερ ωστόσο χρειάζεται ενισχυση.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Τζενέ.

Bet Info - Χετάφε

4/5 NG στα πρόσφατα παιχνίδια της Χετάφε.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Επιτέλους νίκη για τη Σοσιεδάδ, η οποία μετά απο πέντε σερί παιχνίδια γεύτηκε τη χαρά της νίκης επικρατώντας με 4-1 της Κάντιθ, σε ματς που ωστόσο τη βοήθησε και το γεγονός πως ο αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο. Στο 26ο λεπτό η Σοσιεδάδ κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να ανοίξει το σκορ με τον Μικέλ Ογιαρθάμπαλ ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ισπανός εξτρέμ σκόραρε και πάλι, γράφοντας έτσι το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Σοσιεδάδ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να «σκοτώσει» το παιχνίδι, όπως και έκανε… Με δύο γκολ του Ισάκ στο 54′ και στο 59′, οι Βάσκοι «κλείδωσαν» το «τρίποντο». Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 65ο λεπτό με τον Γκονζάλες.