Χετάφε

Απογοήτευσε στο πρώτο της επίσημο ματς η Χετάφε η οποία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Βαλένθια. Αν και βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω στην αναμέτρηση μόλις από το 3ο λεπτό, δέχθηκε γκολ με πέναλτι οχτώ λεπτά αργότερα ενώ παρότι η ομάδα του Μίτσελ πίεζε συνεχώς τον αντίπαλο εν τέλει ήταν υπερβολικά άστοχη στην τελική προσπάθεια. Ο προπονητής της ομάδας μίλησε για λάθος της ομάδας του καθώς έδωσαν ψυχολογία στον αντίπαλο παρότι είχαν το πλεονέκτημα στον αγώνα από πολύ νωρίς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Αμπντουλάι (μέσος).

Σεβίλλη

Εύκολο βράδυ είχε η Σεβίλλη νικώντας με 3-0 την άσημη Ράγιο Βαγιεκάνο. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 16ο λεπτό με τον Εν Νεσίρι να σκοράρει από τα έντεκα βήματα στο 19ο λεπτό και τον Λαμέλα να κάνει ονειρικό ντεμπούτο σκοράροντας τα άλλα δύο γκολ της ομάδας στο δεύτερο μέρος. Στα μεταγραφικά, η ομάδα του Λοπετέγκι ενισχύθηκε με τον ποιοτικό Αουγκούστινσον (αμυντικός) και τον Μιρ (επιθετικός).

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Οκάμπος (επιθετικός), επιστρέφουν οι Σούσο (μέσος), Μπούνο (τερματοφύλακας) και Ράκιτιτς (μέσος).