Χετάφε

Η Χετάφε, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μετά το άνετο 3-0 από τη Σοσιεδάδ και δέχθηκε τα πρώτα γκολ στο πρωτάθλημα. Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και μετουσίωσαν την υπεροχή του με γκολ, χάρη στο πέναλτι του Οϊαρθάμπαλ στο 28’. Τελικά, στο 79’ ο Μερίνο «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς και δύο λεπτά αργότερα, ο Πόρτου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Πρόσθεσε στη καλοδουλεμένη της μηχανή τους εξτρέμ Μαγιέχο (ΛαΚορούνια) και τον επιθετικό Ντιαμπί (Σπ. Λισαβόνας).

Eκτός οι κίπερ Ρούμπεν Μπλάνκο και Σέρχιο Αλβάρεθ. Εκτός οι μπακ Μάγιο και Βάθκεθ. Διαγνώστηκε με τον ιό ο στόπερ Αιντό.

Bet Info - Χετάφε

Από πέντε σερί NG.

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κόλλησε στο 1-1 με τη Σεβίλλη στο Καμπ Νου και πέταξε βαθμούς για πρώτη φορά φέτος. Ο Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ανδαλουσίας στο 8ο λεπτό, αλλά ο Κουτίνιο απάντησε άμεσα μόλις σε δύο λεπτά για το 1-1 του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, έκανε αλλαγές και πίεσε την Σεβίλλη είχε αρκετές ευκαιρίες ωστόσο, βρήκε πολλές φορές απέναντι της τον αντίπαλο κίπερ. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να κάνει ανατροπή, παρότι αντέδρασε νωρίς και μάλιστα έδειξε στο δεύτερο μέρος ότι δεν μπορούσε.

Εκτός ο κίπερ Τερ Στέγκεν και ο στόπερ Ουμτιτί.