Χετάφε

Ούτε και στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος δεν κατάφερε να... «σπάσει το ρόδι» επιτέλους στην φετινή Λα Λίγκα η γηπεδούχος Χετάφε. Οι «αθουλόνες» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Μπέτις, σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησαν ιδανικά, άσκησαν από το πρώτο κιόλας λεπτό πίεση στην γηπεδούχο ομάδα, στο 15' με εύστοχο πέναλτι του Μάτα πήραν προβάδισμα με 1-0, δέκα λεπτά αργότερα βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Καρβάλιο, αλλά στην συνέχεια χωρίς να καταφέρουν να «καθαρίσουν» το ματς, στο 73' με πέναλτι δέχθηκαν και το 1-1, σκορ που δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του ματς κι έδωσε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Μία ισοπαλία η οποία πέρα του ότι ήταν η τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα για την ομάδα από την Μαδρίτη, την άφησε όμως χωρίς ακόμα νίκη στην διοργάνωση, ούσα πλέον στην 18η θέση με μόλις τρεις βαθμούς.

*Μεσοβδόμαδα οι Μαδριλένοι υποδέχθηκαν την τούρκικη Τραμπζονσπόρ για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και με τελικό σκορ 1-0 άρχισαν με το... «δεξί» τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Απόντες απόψε για την γηπεδούχο ομάδα θα είναι οι σταθερά τραυματίες, Βιτορίνο Αντούνιες (Α), Άμαθ Ντιαγιέ (Ε) και Ματίας Ολιβέρα (Α), οι οποίοι δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα τους τραυματισμούς τους.

Μαγιόρκα

Την πρώτη της ισοπαλία σημείωσε στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη Μαγιόρκα. Οι «μπερμεγιόνες» αντιμετώπισαν εντός έδρας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε μία αναμέτρηση όπου οι δύο ομάδες άρχισαν αρκετά «μουδιασμένες» στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως κατάφεραν αμφότερες να ανεβάσουν... «ταχύτητα», οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο δραστήριοι, είχαν δοκάρι, στο 82' βρέθηκαν πολύ κοντά στο να «κλέψουν» την νίκη αλλά ο Πρατς αστόχησε σε πέναλτι, στο έκτο (!) λεπτό των καθυστερήσεων υπέπεσαν εκείνοι σε πέναλτι αλλά το απέκρουσε ο Ρέινα και εν τέλει το αρχικό 0-0 δεν άλλαξε ποτέ, δίνοντας στις δύο ομάδες τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Με την ισοπαλία αυτή λοιπόν, η ομάδα από την Πάλμα συνέχισε χωρίς νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα και παράλληλα ανέβηκε μόλις στους τέσσερις βαθμούς, ούσα πλέον στην 16η θέση της βαθμολογίας και στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πλήρης και χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών θα αγωνιστεί απόψε η φιλοξενούμενη ομάδα.