Χετάφε

Τρίτη σερί ήττα για τη Χετάφε, αυτή τη φορά στην έδρα της Θέλτα με 1-0. Αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ στην αναμέτρηση ενώ μάλιστα, στο 24ο λεπτό δέχθηκε και τέρμα από το Νολίτο που καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Χιμένεζ συνεχίζει να βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-42 και 34 βαθμούς, στο +3 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό με δύο αγώνες να μένουν.

Εκτός οι Κούτσο (επιθετικός), Ερνάντεζ (μέσος) και Ποβέντα (επιθετικός).

Λεβάντε

Αν και αδιάφορη, η Λεβάντε κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, εντός έδρας απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 3-3. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με δύο γκολ από τους Μελέρο και Μοράλες στο 57ο και 59ο λεπτό. Στη συνέχεια, αν και δέχθηκε εκ νέου γκολ, πίεσε και βρήκε και πάλι απάντηση, με τον Λεόν να οριστικοποιεί το σκορ στο 83ο λεπτό με τον Λέον. Στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λόπεζ με ρεκόρ 43-53 και 40 βαθμούς.

Εκτός οι Ραντόγια (αμυντικός) και Βούξεβιτς (μέσος).