Χετάφε

Πισωγύρισμα ενόψει τετράδας για τη Χετάφε που μετά την ήττα - σοκ απο τη Γρανάδα έχασε πολύτιμο έδαφος. Η Χετάφε ήταν εκείνη που με υπέροχο πλασέ του Τιμόρ άνοιξε το σκορ στην έδρα της Γρανάδα μόλις στο 20′ με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ελέγχουν και να απειλούν και με δεύτερο γκολ πριν φύγει το ημίχρονο. Δεν τα κατάφεραν και το… πλήρωσαν. Η Γρανάδα αντεπιτέθηκε στο δεύτερο μέρος, πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να την πετύχει στο 70′ με αυτογκόλ έπειτα από πολλά λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι εννιά λεπτά αργότερα βρήκαν και το γκολ της νίκης, με τον Κάρλος Φερνάντες να εκμεταλλεύεται νέα αδράνεια και από κοντά να σημειώνει το τελικό 2-1 για τη Γρανάδα.

Εκτός ο αμυντικός Ετσέιτα.

Bet Info - Χετάφε

3/4 NG προσφάτως στο πρωτάθλημα.

Εσπανιόλ

«Ζωντανή» στη μάχη για την παραμονή της στη LaLiga έμεινε η Εσπανιόλ, μετά την πολύτιμη νίκη της επί της Αλαβές με 2-0 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Το έργο των Καταλανών έγινε πολύ πιο εύκολο μετά την αποβολή του γκολκίπερ της Ντεπορτίβο, Φερνάντο Πατσέκο στο 19’ με απευθείας κόκκινη (μπλόκαρε τη μπάλα εκτός περιοχής), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα... νίκης στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου, με τα γκολ των Μπερνάντο και Γου. Με το «τρίποντο» που πήρε, η Εσπανιόλ «έπιασε» πλέον στους 23 βαθμούς τη Λεγανές, στο -3 απο τη σωτηρία!