Χετάφε

Τέταρτη σερί ήττα δέχθηκε η Χετάφε, αυτή τη φορά με 2-1, στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Δέχθηκε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 18ο λεπτό με τον Ραμίρεζ. Το σκορ καθορίστηκε στο 30ο λεπτό δίχως οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να βρουν απάντηση. Στα μεταγραφικά, αποχώρησε ο Κουκουρέγια (μπακ), αποκτήθηκαν οι Κουένκα (αμυντικός), Τζόναθαν Σίλβα (αμυντικός) και Φλορεντίνο (μέσος).

Εκτός οι σημαντικοί Καμπάτσο (αμυντικός) και Γιάνκτο (μέσος). Δεν θα αγωνιστούν επίσης οι Ποβέδα (επιθετικός) και Βιτόλο (μέσος).

Έλτσε

Πήρε σημαντικό βαθμό η Έλτσε, εντός έδρας με 1-1 κόντρα στη Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι παρότι δεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ρόκο στο 40ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Εσκρίμπα κλείστηκε στην άμυνα με συνέπεια να δεχθεί την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στα μεταγραφικά ενισχύθηκε με τους Πέρεζ (επιθετικός), Παστόρε (επιθετικός), Ζεράρντ (μέσος) και Βέρνερ (τερματοφύλακας).