Χετάφε

Ήττα με 1-0 δέχθηκε η Χετάφε, στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι αν και πίεσαν στην αναμέτρηση, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του ματς, δέχθηκαν και το τέρμα που καθόρισε το σκορ στην αναμέτρηση με τον  Πίνο στο 79ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Χιμένεζ βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-40 και 34 βαθμούς.

Εκτός οι Καμπάτσο (αμυντικός), Κούτσο (επιθετικός) και Ποβέδα (επιθετικός).

Εϊμπάρ

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Έιμπαρ, με εμφατική εμφάνιση, 3-0 εντός έδρας κόντρα στην Αλαβές. Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση, δίκαια κατάφερε να πετύχει τρία γκολ με τον Κίκε στο 3ο, 50ο και 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Διατηρεί ελπίδες για σωτηρία η ομάδα του Μεντιλιμπάρ που ωστόσο συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-46 και 26 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπίγκας (αμυντικός) και Πόθο (μέσος). Αμφότεροι αποτελούν σημαντικές απουσίες.