Χετάφε

Επιστροφή στις ήττες στο πρωτάθλημα για τη Χετάφε, κάκιστη εμφάνιση στο «Σαν Μαμές» κόντρα στην Μπιλμπάο τη Δευτέρα και «βαριά» ήττα με 5-1. Στο πρώτο μόλις λεπτό έκανε το 0-1, στο 12’ όμως ισοφαρίστηκε. Κομβικό το άστοχο πέναλτι στο 29’ για το 1-2, με τους Βάσκους να κάνουν πάρτι στην επανάληψη. Παρέμειναν έτσι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Τιμωρημένος ο Ντακουνάμ (Α), ανέτοιμος ο αμυντικός Ολιβέρα.

Bet Info - Χετάφε

Πέντε σερί under 2.5 πρόσφατα εντός.

Αλαβές

Νέα ήττα από την Αλαβές που προέρχεται από το εντός έδρας 1-4 με αντίπαλο τη Ρεάλ. Η Αλαβές ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας σε τρεις περιπτώσεις την εστία της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν λίγο μουδιασμένη στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ωστόσο, οι μερένγκες πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους σκόραραν τρείς φορές. Ο Λούκας Πέρεθ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Χοσελού πήρε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3, ωστόσο γρήγορα η Ρεάλ απάντησε και με τέταρτο τέρμα. Τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τον κόουτς Αμπελάρδο.

Εκτός ο στόπερ Έλι, ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο ποιοτικός εξτρέμ Έντγκαρ.