Χέρτα

Εξαιρετικά στημένη στη Bayer Arena, κατάφερε να εξουδετερώσει τα επιθετικά ατού της Λεβερκούζεν σε ολόκληρο το 90λεπτο και χάρη σε μία καλή αντεπίθεση που έφερε γκολ με τον Ρεκίκ ήρθε μία σπουδαία επικράτηση (0-1) για τους Βερολινέζους. Δεύτερο σερί τρίποντο με τον Κλίνσμαν στον πάγκο της Χέρτα, αναμφίβολα η ομάδα βρίσκεται στην καλύτερη φάση της φετινής σαιζόν και θα προτιμούσαν οι ιθύνοντες της να μην ακολουθεί τώρα η διακοπή των Χριστουγέννων. Βέβαια η απόσταση από την τελευταία τριάδα παραμένει μικρή (4 βαθμοί), 3-0-4 με 6/7 over το ρεκόρ στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Τιμωρημένος ο σημαντικός μέσος Γκρούιτς.

Γκλάντμπαχ

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στον αγώνα με την ουραγό και νεοφώτιστη Πάντερμπορν στο Μεχενγκλάντμπαχ αλλά από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ με τον Πλέα στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, όλα κρίθηκαν. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Στιντλ κλείδωσε την επιστροφή στις νίκες (2-0) για τα Πουλάρια που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Λειψίας, την έπιασε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα κι εκεί θέλει να βρεθεί και στη διακοπή. Αυτό όμως προϋποθέτει πιθανότατα νίκη επί της φορμαρισμένης Χέρτα, 4-0-3 με 4/7 over το εκτός έδρας ρεκόρ μέχρι σήμερα για τη Μπορούσια.