Χέρτα

Το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη περισσότερο στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης στην Κολωνία κόντρα στην ομώνυμη ομάδα ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού έχοντας βέβαια ήδη πάρει το προβάδισμα με τον Ντιλροσούν στο 21'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωτευουσιάνοι βρήκαν μεγάλους ελεύθερους χώρους και τους αξιοποίησαν καταλλήλως φτάνοντας στην εμφατική επικράτηση με σκορ 0-4 και θύτες τους Ιμπίσεβιτς (2 γκολ) και Μπογιατά. Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους μπλε, βαθιά ανακούφιση για τον προπονητή Άντε Κόβιτς καθώς η ομάδα του δείχνει να ξεπερνάει την κρίση των πρώτων αγωνιστικών και να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Αμφίβολος ο Πλάτενχαρτ (Α), μακροχρόνια τα λοιπά προβλήματα.

Bet Info - Χέρτα

7 over σε ισάριθμες αγωνιστικές υποχρεώσεις μετράει η ομάδα του Κόβιτς.

Φορτούνα Ντίσελντορφ

Δημιούργησε διπλάσιο αριθμό ευκαιριών σε σχέση με τη φιλοξενούμενη της Φράιμπουργκ στην προηγούμενη αγωνιστική αλλά της έλειψε η αποτελεσματικότητα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί (1-2) από τους κυνικούς της αντιπάλους. Μάλιστα, οι κόκκινοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Χένινγκς στο 42', ωστόσο δε μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα ούτε καν μέχρι την ανάπαυλα. Τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές, μόλις ένας κερδισμένος βαθμός σε αυτές και πλέον η αγωνιστική κρίση είναι δεδομένη στις τάξεις του συλλόγου από το Ντίσελντορφ που πλησιάζει επικίνδυνα την ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή που ο προπονητής Φούνκελ δείχνει να έχει ξεμείνει από ιδέες.

Ουδεμία νέα απώλεια.

Bet Info - Φορτούνα Ντίσελντορφ

6 γκολ/γκολ σε ισάριθμες αγωνιστικές για τη Φορτούνα, τα 5 σε συνδυασμό με over.