Χάντερσφιλντ

Αν και προηγήθηκε αυτό το γεγονός δεν στάθηκε από μόνο του αρκετό για να της δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης ή έστω τον ένα της ισοπαλίας. Δέχθηκε την ήττα από την Λέστερ εκτός έδρας με κάτω τα χέρια (3-1). Έπειτα από την επίτευξη του γκολ κλείστηκε στην άμυνα περιμένοντας απλά στην στιγμή που θα δεχθεί το γκολ. Δεν «πατάει» καλά μέχρι στιγμής η ομάδα του Βάγκνερ καθώς σε έξι ματς έχει πετύχει μόλις τρία γκολ και έχει δεχθεί δεκατέσσερα. Βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με δύο βαθμούς και αν δεν αλλάξει κάτι στην ομάδα ώστε να βγάλει τον χαρακτήρα που είχε την περασμένη χρονιά αναμένεται να υποβιβαστεί.

Μοναδικό πρόβλημα ο Σομπί (μπακ/μέσος).

Τότεναμ

Πανηγύρισε νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Πήρε τους τρεις βαθμούς με νίκη 2-1 στην έδρα της Μπράιτον την περασμένη Δευτέρα για το πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ποκετίνο δεν έπαιξε για ακόμα μία αγωνιστική όμορφο ποδόσφαιρο καθώς απειλήθηκε αρκετά από την επιθετική γραμμή της Μπράιτον με τον τερματοφύλακα Γκασανίγκα να σώζει πολλές φορές το γκολ. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Χάρι Κέιν για να «κλειδώσει» ουσιαστικά την νίκη στο 76΄με γκολ του φορμαρισμένου Λαμέλα που σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Το γκολ του Κνόκαρτ στο 93΄δεν επηρέασε τους τρεις βαθμούς με τους οποίους έφυγε η Τότεναμ από το «Φάλμερ Στάντιουμ». Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-7 και 12 βαθμούς. Για τον θεσμό του Λιγκ Καπ, αντιμετώπισε την Γουότφορντ σε ουδέτερο γήπεδο (ΜΚ Ντονς). Η κόκκινη κάρτα του Καμπασέλε άνοιξε το χορό των γκολ καθώς επιτεύχθηκαν 3 σε 10 λεπτά οδηγώντας το ματς στα πέναλτι (2-2). Εκεί με τελικό σκορ 4-2 η Τότεναμ πήρε τελικά την πρόκριση.

Θα λείψει ο βασικός μέσος Έρικσεν καθώς τραυματίστηκε στο ματς κυπέλλου, θα λείψει και ο τερματοφύλακας Βορμ.