Αζερμπαϊτζάν

Πήρε τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο το Αζερμπαϊτζάν, με 1-1 στην Ιρλανδία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μακμούντοφ στο 46ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, και ενώ πιεζόταν από τον αντίπαλο, δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης. Η «αρμάδα» του Ντε Μπλάσι βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του ομίλου με απολογισμό 3-6 και μόλις έναν πόντο μέχρι στιγμής.

Εκτός ο τιμωρημένος Κριβότσιουκ (μπακ).

(5-4-1): Μαχαμανταλιγέβ - Χισείνοβ, Μεντβέντεβ, Χαγκβέρτι, Μπαντάλοβ, Σαλάχλι - Αλασγκάροβ, Γκαράγιεβ, Μαχμούντοβ, Όζομπιτς - Εμρέλι.

Πορτογαλία

Έκανε την μεγάλη ανατροπή την περασμένη Τετάρτη η Πορτογαλία, νικώντας με 2-1 την Ιρλανδία. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του ματς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δύο γκολ του σταρ Ρονάλντο στα τελευταία εφτά λεπτά του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Σάντος βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-4 και 10 βαθμούς. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς νίκησε το Σάββατο σε φιλική αναμέτρηση το Κατάρ με 3-1.

Έφυγε για να μπει σε καραντίνα στο Μάντσεστερ ο Ρονάλντο (επιθετικός), έτσι ώστε να είναι έτοιμος για το πρωτάθλημα. Δεν υπάρχουν άλλες απουσίες.

(4-3-3): Ρούι Πατρίσιο - Κανσέλο, Ντίας, Πεπέ, Γκερέιρο - Παλίνια, Σίλβα, Φερνάντες - Ρούι Σίλβα, Αντρέ Σίλβα, Ζότα.