Άβες

Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Άβες, αυτή την φορά στην έδρα της Πάκος Φερέιρα με 2-1 για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Τζούνιορ στο 28ο λεπτό, δεν παρουσίασαν ποτέ σοβαρό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος δεχόμενοι την ανατροπή στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Ινάσιο βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-18 και 3 βαθμούς.

Μπρουνίνιο (μέσος) και Μέχρεμιτς (μέσος) αποτελούν δύο σημαντικές απουσίες από πλευράς γηπεδούχων.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Παρά την έλευση του Σίλας, η ομάδα εξακολουθεί να μην παρουσιάζει καλό πρόσωπο. Ήττα με 2-1 για τον θεσμό του Λιγκ Καπ, εντός έδρας από την Ρίο Άβε, ήττα με το ίδιο σκορ πάλι εντός έδρας απέναντι στην Φαμαλικάο. Τραγικός για ακόμα ένα αγώνα ο Κόατες ο οποίος σκόραρε ξανά αυτογκόλ, πλέον οι φιλοξενούμενοι έχουν «κατρακυλήσει» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-9 και 8 βαθμούς.

Συνεχίζει εκτός ο Μπατάλια (αμυντικός), επιστρέφει ο αρχηγός Μπρούνο Φερνάντες (μέσος).