Άβες

Άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση, άλλη μία ήττα για την Άβες, αυτή την φορά στην έδρα της Τοντέλα με 2-0. Για ακόμα μία φορά τα αμυντικά κενά έκαναν την διαφορά σε μία ομάδα που δεν δείχνει να έχει αρχή, μέση και τέλος. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μάντα Ντος Σάντος με ρεκόρ 23-51 και 13 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Μάνγκας (αμυντικός) καθώς και ο μακροχρόνιος τραυματίας Σίμουνετς (αμυντικός).

Πόρτο

Πήρε το προβάδισμα από νωρίς και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλους η Πόρτο η οποία νίκησε εντός έδρας με 1-0 την Μαρίτιμο. Πιο συγκεκριμένα, ο Κορόνα σκόραρε στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και παρότι οι «δράκοι» είχαν και άλλες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» ευκολότερα το ματς, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς με μία μικρή πίεση το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Κονσεϊσάο επέστρεψε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στο +2 από την 2η Μπενφίκα με ρεκόρ 52-18 και 63 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Μαρκάνο (αμυντικός), Τέγες (αμυντικός), Μαναφά (αμυντικός) και Νακατζίνα (επιθετικός).