Άβες

Κακή εμφάνιση και ήττα για την Άβες, με 3-0 στην έδρα της Σάντα Κλάρα. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν τραγική εικόνα, το ματς είχε κριθεί μόλις από το 28ο λεπτό καθώς ουδέποτε στην αναμέτρηση έδειξαν να θέλουν να αντιδράσουν. Σταθερά τελευταία και αδιάφορη η ομάδα του Μάντα Σάντος με ρεκόρ 24-62 και 17 βαθμούς, σχεδιάζει ήδη την επόμενη σεζόν που θα την βρει στην δεύτερη κατηγορία.

Εκτός ο Σίμουνετς (αμυντικός).

Μπενφίκα

Νίκη με 2-0 πήρε η Μπενφίκα, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Γκιμαράες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά στο 37ο λεπτό με τον Τσικίνιο ενώ το τελικό σκορ στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Σεφέρεοβιτς στο 87ο λεπτό. Επιστροφή του Ζόρζε Ζεσούς στον πάγκο της ομάδας, οι «αετοί» θέλουν να κάνουν την έκπληξη και να φέρουν τον Καβάνι στην ομάδα. Σταθερά στην 2η θέση η Μπενφίκα με ρεκόρ 65-25 και 71 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο σημαντικός Γκριμάλδο (αμυντικός) καθώς και ο βασικός Βάιγκλ (μέσος).