Άβες

Νέα ήττα που την έφερε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό δέχθηκε η Άβες, με 3-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Για ακόμα μία αγωνιστική, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο δεχόμενη μία «πικρή» ήττα που πλέον τους αφήνει χωρίς πολλές ελπίδες για παραμονή καθώς η ομάδα του Μάντα Σάντος βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-54 και μόλις 14 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Σίμουνετς (αμυντικός).

Μορεϊρένσε

Αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ισόπαλη η Μορεϊρένσε, αυτή την φορά εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην Φαμαλικάο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 69ο λεπτό ωστόσο δέχθηκαν την ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα με το σκορ να μένει έτσι ως το τέλος της αναμέτρησης. Στην 9η θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Σοάρες με ρεκόρ 37-35 και 35 βαθμούς.