Ατλέτικο Μαδριτης

«Κόλλησε» στο 1-1 με την Εσπανιόλ εκτός έδρας κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει ακόμα περισσότερο πίσω απο τη πρώτη θέση. Αναμφίβολα δείχνει κάποια σημάδια βελτίωσης, αλλά η Ατλέτικο δυσκολεύεται να βρει ρυθμό στη La Liga. Αυτό φάνηκε με το 1-1 που παραχώρησε στην Εσπανιόλ, μένοντας αήττητη για τέσσερις αγωνιστικές, μα φαίνεται ότι θα ζοριστεί μέχρι τέλους για να κρατήσει μία θέση στην τετράδα. Το αυτογκόλ του Σάβιτς (24') έδωσε προβάδισμα στους Καταλανούς, που παρέμειναν ουραγοί της βαθμολογίας. Το τέλειο μονοκόμματο εκτός περιοχής από τον Σαούλ (46') χάρισε τον βαθμό στους Ροχιμπλάνκος, οι οποίοι βρέθηκαν στην τετράδα, μα με ματς περισσότερο από τη Σοσιεδάδ, που τη καταδιώκει.

Τιμωρημένος ο χαφ Παρτέι, τραυματίας ο Λεμάρ (Μ).

Bet Info - Ατλέτικο Μαδριτης

3/4 goal / goal προσφάτως.

Σεβίλλη

Οι Ανδαλουσιανοί πίστεψαν ότι θα είχαν ένα πολύ άνετο το μεσημέρι απέναντι στην Οσασούνα και η αλήθεια είναι πως όλα εκεί οδηγούσαν. Μόλις στο 13ο λεπτό ο Εν – Νεσίρι με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ ενώ, στις καθυστερήσεις ο Οκάμπος ήταν εκείνος που διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Στο 54'  ο Σέρχιο Ερέρα βρήκε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, με αποτέλεσμα να του δείξει την κόκκινη κάρτα ο διαιτητής συνεπώς οι Σεβιγιάνοι απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα. Η Οσασούνα έμεινε με δέκα παίκτες και με το σκορ στο 2-0 εις βάρος της. Και έκανε τρομερή αντεπίθεση στο ματς φτάνοντας στην ισοφάριση για να πάρει έναν βαθμό που τη στιγμή που διαταράχθηκε η αριθμητική ισορροπία έμοιαζε ανέλπιστος σκοράροντας στο 64' και το 74ο λεπτό! Μια σέντρα του Νάβας από δεξιά και μια κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι επέτρεψαν στον Εν – Νεσίρι από τη μικρή περιοχή να κάνει το γυριστό και να γράψει το τελικό 3-2 στο 93'! Τεράστιας σημασίας «τρίποντο» για την ομάδα του Λοπετέγι στην προσπάθεια για το επόμενο Champions League.

Οι χαφ Φερνάντο και Όλιβερ Τόρες θα χάσουν το παιχνίδι με την Ατλέτικο, εκτός και ο τραυματίας Τόμας Βάτσλικ.