Ατλέτικο Μαδριτης

Επιστροφή στα τρίποντα για την Ατλέτικο Μαδρίτης με το εμφατικό 5-0, εντός έδρας κόντρα στην Εϊμπάρ. Ο Κορέα άνοιξε το σκορ με δύο δικά του τέρματα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έμεινε «με το πόδι στο γκάζι» με τους Καράσκο και Γιορέντε να συμπληρώνουν τον πίνακα των σκόρερς. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένουν οι «ροχονέρος» με ρεκόρ 57-20 έχοντας 70 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Σουάρεζ (επιθετικός) και Φέλιξ (επιθετικός). Αμφίβολος ο Λεμάρ (επιθετικός).

Ουέσκα

Μετά από ένα αήττητο σερί τριών αγωνιστικών, η Ουέσκα δέχθηκε ήττα στην έδρα της Αλαβές με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, επικρατούσε κυρίως ισορροπία στην αναμέτρηση πριν η βολίδα του Μπατάλια στο 85ο λεπτό καθορίσει το τελικό σκορ στον αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Ρόχο Μάρτιν βρίσκεται στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-46 και 27 βαθμούς.

Εκτός θα μείνουν οι Μαφέο (αμυντικός), Οντιβέρος (επιθετικός), Σίλβα (αμυντικός) και Βαλέρα (τερματοφύλακας).