Ατλέτικο Μαδριτης

Δείχνει ακόμα να έχει «σφυγμό» στη σημαντικότερη χρονική στιγμή η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι απέναντι στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, εντός έδρας με 2-1. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, παρότι δεν είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πιέσει πολύ τον αντίπαλο σκοράροντας μάλιστα δύο τέρματα με τους Καράσκο και Κορέα στο 16ο και 28ο λεπτό αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος, οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν διατήρηση του σκορ, παίρνοντας τη νίκη, παραμένοντας στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Εκτός παραμένει ο Λεμάρ (επιθετικός).

Οσασούνα

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Οσασούνα, με 3-2 εντός έδρας κόντρα στην Κάντιθ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 38ο λεπτό ενώ παρότι ισοφαρίστηκαν, βρήκαν άλλα δύο τέρματα με τους Μπούντιμιρ και Τόρες στο 75ο και 86ο λεπτό., Έτσι, η ομάδα του Αραθάτε ανέβηκε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-45 και 44 βαθμούς, καταφέρνοντας να πετύχει τον στόχο της παραμονής στη κατηγορία με σχετική ευκολία.

Εκτός οι Βιδάλ (μπακ), Μαρτίνεζ (τερματοφύλακας) και Ρούμπεν (τερματοφύλακας). Αμφίβολος ο Αριντανέ (αμυντικός).