Ατλέτικο Μαδριτης

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε προσπάθησε να παρατάξει την ομάδα του, έτσι ώστε να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από τις ισοπαλίες με Οσασούνα (0-0) και Βιγιαρεάλ (0-0). Τελικά ο στόχος του επιτευχθεί, οι "ροχιμπλάνκος" άνοιξαν το σκόρ στο 6ο λεπτό με τον Λουίς Σουάρες και τα γκολ διπλασίασε ο Γιάνικ Φερέιρα Καράσκο, ο οποίος λίγο πριν την εκπνοή του δεύτερου ημιχρόνου έκανε το 2-0 στο 90+5'. Στα της Ευρώπης πάντως, η Ατλέτικο έπεσε θύμα της μανίας της Μπάγερν Μονάχου που τη διέσυρε με 4-0. Οι Γερμανοί έκαναν ότι ήθελαν την Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με 4-0, σε ένα ματς που είχε πανέμορφα γκολ με την Ατλέτικο να δείχνει τρομερά αμυντικά προβλήματα.

Σταθερά εκτός ο Βρσάλικο (Α) και ο φορ Ντιέγκο Κόστα. Δύσκολα ο χαφ Νίγκεθ.

Bet Info - Ατλέτικο Μαδριτης

Απο τέσσερα σερί NG.

Μπέτις

Το διπλό στην έδρα της Βαλένθια φάνηκε πως αποτέλεσε μια παρένθεση για τη Μπέτις, η οποία είδε τη Σοσιεδάδ να την διασύρει εντός με 3-0. Στο 43’ μετά από σέντρα του Ογιαρθάμπαλ από αριστερά, ο Πόρτου πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έκανε το 0-1 για την Σοσιεδάδ. Στο 47ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Σανάμπρια για χιλιοστά, ενώ στο 72ο λεπτό, ο Ισάκ κέρδισε το πέναλτι. Ο Ογιαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας από τα 11 βήματα. Οι γηπεδούχοι είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία και στο 64΄, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Λε Νορμάν στον Σανάμπρια. Στο 84΄, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, ενώ στο 89΄, ο Γιανουζάι έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου.

Εκτός ο αναπληρωματικός κίπερ Φερνάντεθ και ο χαφ Καμαράσα. Δύσκολα ο αμυντικος Σόουζα Ζούνιορ και ο χαφ Κουαρδάδο.