Ατλέτικο Μαδριτης

Εκμεταλλεύτηκε στα τελευταία λεπτά το αριθμητικό της πλεονέκτημα παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στο Champions League, με 2-1 στην έδρα της Μίλαν. Αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο μέρος, πίεσε στο δεύτερο με τον Γκριεζμάν να βρίσκει το πρώτο του γκολ, στην επιστροφή του στην ομάδα, με όμορφο σουτ στο 84ο λεπτό και τον Σουάρεζ να κάνει την ανατροπή στο 97ο λεπτό, σκοράροντας εκτός έδρας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από έξι χρόνια. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε δεν εμφάνισε καλό «πρόσωπο» δεχόμενη ήττα στην έδρα της Αλαβές με 1-0. Πλέον, η Ατλέτικο βρίσκεται στην 4η θέση με ρεκόρ 9-6 και 14 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Τρίπιερ (μπακ).

Μπαρτσελόνα

Δεν έχει πάτο το βαρέλι για την Μπαρτσελόνα που δέχθηκε ταπεινωτική ήττα, με 3-0 στην έδρα της Μπενφίκα. Κανένα πλάνο από τον Κούμαν που βρίσκεται ένα βήμα πριν την απόλυση καθώς οι «μπλαουγκράνα» ψάχνουν στην αγορά για τον αντικαταστάτη του. Στα του πρωταθλήματος, πήρε νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, με 3-0 εντός έδρας κόντρα στην Λεβάντε. Βρήκε δίχτυα στην επιστροφή του μετά από τον σοβαρό τραυματισμό στο πόδι ο Φατί ενώ τον πίνακα των σκόρερ συμπλήρωσαν οι Ντεπάι και Ντε Γιονγκ στο 6ο και 14ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον, η «αρμάδα» του Ολλανδού κόουτς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-5 και 12 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα ένα ματς οι Αγκούερο (επιθετικός), Άλμπα (μπακ), Μπαλντέ (αμυντικός), Μπρέθγουεϊτ (επιθετικός), Ντεμπελέ (επιθετικός) και Ουαγκέ (μπακ).