Ατλέτικο Μαδριτης

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση με σκόρερ τον Ντιέγκο Κόστα στο 36ο λεπτό όμως στην συνέχεια κλείστηκαν με αποτέλεσμα να δεχθούν γκολ στο 82ο λεπτό. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο Μαδρίτης έπαιξε όσο έπρεπε παίρνοντας εύκολο διπλό στην έδρα της Λοκομοτίβ Μόσχας με 2-0 με γκολ των Ζοάο Φέλιξ και Τόμας στο 48ο και 58ο λεπτό αντίστοιχα.

Σημαντική η απουσία του Ζοάο Φέλιξ (επιθετικός) που θα μείνει εκτός για περίπου τρεις εβδομάδες, εκτός θα παραμείνουν και οι Βράσλκο (μπακ) και Σάβιτς (στόπερ) απουσίες που επίσης επηρεάζουν την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

(4-4-2): Όμπλακ - Λόντι, Φελίπε, Χιμένεθ, Τρίπιερ - Λεμάρ, Σαούλ, Παρτέι, Κόκε - Κόστα, Μοράτα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Οδυνηρή ήττα με 3-0 δέχθηκε η Μπάγερ Λεβερκούζεν για τον θεσμό του πρωταθλήματος, στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν κατάφεραν εν τέλει να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος με τον Αλαριό να χρίζεται μοιραίος χάνοντας σωρεία ευκαιριών. Ήττα και στο Τσάμπιονς Λιγκ για την ομάδα του Μποσζ, με το ίδιο σκορ αυτή την φορά απέναντι στην πιο έτοιμη Γιουβέντους. Δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν ούτε ένα σουτ στον στόχο οι παίκτες της Γερμανικής ομάδας, μετά το γκολ του Ιγκουαίν στο πρώτο ημίχρονο άνοιξε ο ρυθμός στην αναμέτρηση.

Σημαντικές κρίνονται οι απουσίες των Μπέιλι (επιθετκός), Αρανγκουίζ (μέσος) και Σινκγκράβεν (μέσος).

(4-2-3-1): Χραντέκι - Βέντελ, Μπέντερ, Τα, Μπέντερ - Ντεμπιρμπάι, Μπαουμγκάντλιγκερ - Αμίρι, Χάρβετζ, Μπελαραμπί - Βόλαντ.