Ατλέτικο Μαδριτης

Μετά απο τέσσερις σερί νίκες, το τρένο της Ατλέτικο δεν έμοιαζε ικανό να σταματήσει ούτε στη Βαρκελώνη καθώς ήταν ιδιαιτερα μαχητική η ομάδα του Σιμεόνε και στις λεπτομέρειες «κόλλησε» στο 2-2 με την Μπάρτσα ενώ παρέμεινε στο +2 απο τη Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι μάλιστα πήραν δύο φορές το προβάδισμα όμως είδαν τους ροχιμπλάνκος να ισοφαρίζουν ισάριθμες. Γρήγορο προβάδισμα για την παρέα του Μέσι στο 12' όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ.  Η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καράσκο από τον Βιδάλ και ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το χτύπημα του Κόστα, όμως ο διαιτητής διέταξε επανάληψη και ο Σαούλ που ανέλαβε την εκτέλεση εκ νέου έγραψε το 1-1 στο 19'. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα είδε τον Φελίπε που προκάλεσε την πτώση του Σεμέδο μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Μέσι νίκησε τον Όμπλακ για το 2-1 στο 50' με εκτέλεση αλά Πανένκα, με την Ατλέτικο να βρίσκει ωστόσο και πάλι τον τρόπο να πληγώσει τους γηπεδούχους. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σεμέδο ανέτρεψε τον Καράσκο και ο Σαούλ νίκησε στο 62' για δεύτερη φορά τον Τερ Στέγκεν από την άσπρη βούλα, για να γράψει το 2-2.

Εκτός ο Βερσάλικο (Α) και ο Ποβεντά (Ε).

Bet Info - Ατλέτικο Μαδριτης

3/4 over 2.5 πρόσφατα εντός έδρας.

Μαγιόρκα

Η ομάδα της Μαγιόρκα ήταν καταιγιστική κόντρα στη Θέλτα (5-1) η οποία προερχόταν από την ισοπαλία επί της Μπαρτσελόνα στο «Μπαλαΐδος», την φιλοδώρησε με πέντε γκολ και κυρίως, μείωσε στους 5 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά στο όριο της επικίνδυνης ζώνης και πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε μπορεί να ελπίζει ακόμη στη σωτηρία. Βέβαια, η εκκίνηση ήταν καθοριστικός παράγοντας για τη συνέχεια μιας και στο 7ο λεπτό, ο Ροντρίγκεθ έπεσε εντός περιοχής σε ανατροπή του Σάντι Μίνα, μόνο που παράβαση... δεν υπήρχε. Ακόμα και μετά τον έλεγχο του VAR, επικύρωσαν το πέναλτι-«φάντασμα», το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπούντιμιρ στο 13'. Έκτοτε, η συνέχεια ήταν καταιγιστική από τους γηπεδούχους, με τους Κούτσο (27') και Πόθο (40') να κάνουν το 3-0 στο ημίχρονο και παρά την άμεση μείωση του Άσπας με πέναλτι στο (50'), ο Μπούντιμιρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-1 μόλις δύο λεπτά αργότερα (52'). Το τελικό σχήμα του θριάμβου δόθηκε από τον Σάλβα Σεβίγια στο 60', σφραγίζοντας μια τεράστια νίκη βάση έκτασης, σημασίας και ψυχολογίας και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην ουρά της βαθμολογίας.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Βαλιέντ και ο φορ Μπούντιμιρ.