Ατλέτικο Μαδριτης

Μέτρια πράγματα από την Ατλέτικο Μαδρίτης την Τετάρτη όπου και αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας κόντρα στην Πόρτο, για τους ομίλους του Champions League. Στα του πρωταθλήματος, χρειάστηκαν οι καθυστερήσεις στο δεύτερο μέρος για να πάρει η ομάδα του Σιμεόενε σημαντικό διπλό, στην έδρα της Εσπανιόλ με 2-1, χάρις στα γκολ των Καράσκο και Λεμάρ στο 79ο και 99ο λεπτό.

Εκτός ο σημαντικός Λεμάρ (επιθετικός).

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Δεύτερη σερί καλή εμφάνιση, δεύτερο σερί τρίποντο για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με 2-0 αυτή τη φορά κόντρα στη Μαγιόρκα. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγώνα, κατάφεραν να βρουν δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τους Βίβιαν και Γουίλιαμς στο 68ο και 74ο λεπτό. Εξαιρετικό στήσιμο από τον Μαρθελίνο, η Αθλέτικ δείχνει ότι φέτος μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω.

Εκτός παραμένουν οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπερσίτσε (αμυντικός), Νολασκοαίν (μέσος) και Παρέδες (αμυντικός).