Ατλέτικο Μαδριτης

Το γκολ του Μπενζεμά στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης της την... «έσπασε» μιας και με τρίποντο απόψε ο τίτλος κυριολεκτικά δεν χανόταν. Η αμυντική ολιγωρία και το τέρμα που πέτυχε ο Γάλλος σταρ πάντως, έβγαλε κερδισμένη ακόμα και την... Μπάρτσα. Ο Γάλλος φορ έκοψε τον... δρόμο της Ατλέτικο προς τη νίκη και δεν την αφήνει να... αγιάσει με γκολ στο 88ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο ντέρμπι της Μαδρίτης! Κάπως έτσι, η Ατλέτικο μπορεί πλέον να αγχώνεται αφού είναι μόλις στο +3 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και στο +5 από την τρίτη Ρεάλ, αν και η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έχει και ένα ματς λιγότερο από τους διώκτες της, δεκατρείς «στροφές» πριν το φινάλε. Το 1-0 είχε κάνει  ο Σουάρες με «αλήτικο» πλασέ στο 15ο λεπτό.

Eκτός ο στόπερ Χιμένεθ.

Bet Info - Ατλέτικο Μαδριτης

Aπο πέντε σερί under 2.5 πρόσφατα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος η Μπιλμπάο με τρείς ισοπαλίες και μία νίκη, έχοντας πανηγυρίσει μάλιστα και μια πρόκριση ενδιάμεσα στο κύπελλο. Κοινός παρανομαστής πως τα δύο τελευταία του ματς ήταν απέναντι στη Λεβάντε. Στο πρωτάθλημα η Μπιλμπάο άντεξε και πήρε βαθμό (1-1), στο κύπελο εντούτοις πανηγύρισε μια μεγάλη ανατροπή επικρατώντας εκτός έδρας 2-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Σεβίλλης, όπου φέτος τα Λιοντάρια κατέκτησαν το Σούπερ Καπ ξανά απέναντι στην παρέα του Λιονέλ Μέσι (3-2 στις 17/1). O Ροζέρ Μαρτί άνοιξε το σκορ για τη Λεβάντε στο 17', ενώ η Αθλέτικ ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Γκαρθία στο 30ο λεπτό. Το ματς οδηγήθηκε σε παράταση και στο 112' ο Μπερενγκέρ πέτυχε το γκολ της πρόκρισης με μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει πριν καταλήξει στα δίκτυα του Αϊτόρ!