Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο σάρωσε 4-0 στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» την Κάντιθ στο ματς που ολοκλήρωσε την 23η αγωνιστική της Primera Division και ανέβηκε στο +7 από τις επικίνδυνες θέσεις και με έναν αγώνα λιγότερο. Οι παίκτες της Μπιλμπάο δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο με τους Μπερενγκέρ στο 4’ και 29’ και Ουνάι Λόπεθ στο 15’ για να «βάλει στο «κερασάκι στην τούρτα» ο Ινιάκι Ουίλιαμς στο 52’.

Εκτός ο αμυντικός χαφ Βέσγα και ο αμυντικός Νούνιεθ.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

3/4 under 2.5 πρόσφατα.

Βιγιαρεάλ

Την τρίτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Βιγιαρεάλ στο εντός με την Μπέτις σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες (2-1). Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση. Ο Ναμπίλ Φεκίρ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, με γκολ στο 45ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.  Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Έμερσον να σκοράρει, με τον Βραζιλιάνο μπακ να βρίσκει χώρο και να γράφει στο 52ο λεπτό το 2-0 για την Μπέτις! Η Βιγιαρεάλ πάντως κατάφερε να μειώσει στο 65′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζεράρντ Μορένο, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε…Μάχη εξάδας δίνει πλέον το «κίτρινο υποβρύχιο», που δέχεται γκολ στα 10 από τα 11 πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος.