Αθλέτικ Μπιλμπάο

Παρουσίασε ανταγωνιστική εικόνα η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, εντός έδρας, απέναντι στην πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπερενγκέρ μόλις στο 8ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα κατάφεραν να κρατήσουν την ισορροπία στην αναμέτρηση δίχως όμως να μπορέσουν να αποφύγουν και την ισοφάριση που ήρθε στο 77ο λεπτό μετά από λάθος έξοδο του Σιμόν. Οι Βάσκοι παρόλα αυτά δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα στον αγώνα με την καρφωτή κεφαλιά του Μαρτίνεζ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ιμπάι στο 86ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Μαρθελίνο βρίσκεται στη 10η θέση με ρεκόρ 41-34 και 41 βαθμούς.

Εκτός οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπερσίτσε (αμυντικός), Κάπα (αμυντικός), Μουνιαίν (επιθετικός), Νολασκοιάν (μέσος), Βενσεντόρ (μέσος) και Ζαράγκα (μέσος).

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Παρότι κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, η Βαγιαδολίδ δεν κατάφερε να πάρει και την νίκη ενάντια στην Κάντιθ καθώς αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη με 1-1. Η ομάδα του Σέρχιο προηγήθηκε μόλις στο 14ο λεπτό με τον Πλάνο έπειτα από όμορφο τελείωμα και πάσα του Βέισμαν με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν την ισοφάριση σε μία φάση διαρκείας στο 64ο λεπτό με τον Κάλα και ενώ  ο τερματοφύλακας Χιμένεθ δεν είχε υπολογίσει σωστά την πορεία της μπάλας. Σταθερά στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Ισπανού κόουτς με ρεκόρ 29-43 και 29 βαθμούς.

Εκτός οι Γκαρσία (αμυντικός), Σάντσεζ (αμυντικός) και Κόντρο (επιθετικός) χωρίς καμία από αυτές τις απουσίες να επηρεάζει τα πλάνα του προπονητή.