Αθλέτικ Μπιλμπάο

Μετά απο δύο σερί νίκες, η ανεβασμένη Μπιλμπάο υποτάχθηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 εντός έδρας και παρέμεινε στην 9η θέση σε απόσταση βολης απο την επτάδα και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η λύση για την Βασίλισσα ήρθε από ένα πέναλτι στο 71ο λεπτό. Το VAR είδε πάτημα στον Μαρσέλο από τον Ντάνι Γκαρθία πριν ο παίκτης της Μπιλμπάο τσιμπήσει την μπάλα. Έτσι ο συνήθης ύποπτος Σέρχιο Ράμος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 73' ενώ μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι. Παρά τα παράπονα για τη διαιτησία, η Μπιλμπάο άξιζε κάτι απο το ματς και λόγω της καλής της εικόνας κυρίως επιθετικά.

Τιμωρημένος ο χαφ Ραούλ Γκαρθία και τραυματίας ο Γεράι (Α).

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

4/5 under 2.5 προσφάτως.

Σεβίλλη

Μετά από σχεδόν έναν μήνα, η Σεβίλλη επέστρεψε στις νίκες και ενώ είχε αναδειχθεί ισόπαλη για τέσσερα σερί παιχνίδια. Αν και το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, η Σεβίλλη κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 1-0 της Εϊμπάρ και να φτάσει τους 60 βαθμούς έναντι 54 της Βιγιαρεάλ που βρίσκεται στην 5η θέση. Το  γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Λούκας Οκάμπος μετά από σέντρα του Νάβας στο 56ο λεπτό. «Αγκαλιά» με το σεντόνι του Τσάμπιονς λιγκ της επόμενης σεζόν πλέον.