Αθλέτικ Μπιλμπάο

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον αρχηγό, Ραούλ Γκαρθία, η Αθλέτικ απέδρασε από την έδρα της ταλαιπωρημένης Βαλένθια (0-2) και πήρε τη θέση της στην 7αδα της La Liga. Oι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν τη συγκυρία και πήραν σπουδαίο διπλό στο «Μεστάγια», χάρη στα δύο γκολ του αρχηγού της, Ραούλ Γκαρθία, ο οποιός «χτύπησε» νωρίς σε κάθε ημίχρονο (13′, 47′), η ομάδα του Γκαΐθκα Γκαριτάνο έβαλε τις βάσεις για το διπλό που την φέρνει πλέον στους 48 βαθμούς.

Δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα τραυματισμών.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

3/4 NG & under 2.5 προσφάτως.

Ρεάλ Μαδρίτης

Έξι σερί νίκες για τη Ρεάλ που έχει εκμεταλλευτεί κάθε δώρο της Μπάρτσα και μοιάζει έτοιμη να πανηγυρίσει ένα ακόμη πρωτάθλημα. Κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χετάφε και να πάρει μια οριακή νίκη που δεν παύει ωστόσο να είναι νίκη. Χρειάστηκε ένα πέναλτι για να καμφθεί η αντίσταση των φιλοξενούμενων. Στο 78ο λεπτό ο Μπενζεμά έβγαλε για τον Καρβαχάλ, αυτός βγήκε από δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα και ανατράπηκε από τον Ολιβέρα. Ο Ανδαλουσιάνος "καπιτάν" ανέλαβε την εκτέλεση και χάρισε το "χρυσό" τρίποντο στους μερένγκες.