Αθλέτικ Μπιλμπάο

Σημαντικό βαθμό κατάφερε να πάρει στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης η Μπιλμπάο, σε ένα ματς όπου δεν είχαμε γκολ από τις δύο ομάδες (0-0). Η ομάδα του Μαρθελίνο μπόρεσε να κλείσει επαρκώς όλους τους διαθέσιμους χώρους προς τον αντίπαλο ενώ δημιούργησε μερικές επικίνδυνες φάσεις δίχως όμως να βρει το γκολ. Σε δηλώσεις του, ο Ισπανός προπονητής τόνισε πως η ομάδα του έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα ενώ έχει αγωνιστεί απέναντι σε Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπερσίτσε (αμυντικός), Νολασκοιάν (μέσος) και Παρέδες (αμυντικός).

Ράγιο Βαγιεκάνο

Έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Ράγιο Βαγεκάνο παίρνοντας αυτή τη φορά νίκη, με 3-0 εντός έδρας απέναντι στην Χετάφε. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρέχο στο 9ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι κυρίαρχοι με τους Σις και Φαλκάο να καθορίζουν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση στο 78 και 81ο λεπτό του αγώνα.