Αθλέτικ Μπιλμπάο

Έκανε τη μεγάλη έκπληξη η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία νίκησε με 1-0 στην έδρα της Σεβίλλη. Έπαιξε σωστή άμυνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, σε μία αντεπίθεση στο 90ο λεπτό βρήκε το γκολ με τον Γουίλιαμς να σκοράρει. Παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη η ομάδα του Μαρθελίνο η οποία βρίσκεται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-36 και 45 βαθμούς.

Λεκουέ (μπακ) και Γκαρσία (μέσος) θα απουσιάσουν ως θετικοί στον Covid-19. Εκτός και οι Μπερσίτσε (αμυντικός), Κάπα (αμυντικός), Μαρτίνεζ (αμυντικός), Μουνιαίν (επιθετικός), Νολασκοαίν (μέσος) και Ζαράγκα (μέσος).

Οσασούνα

Δεύτερη σερί ήττα για την Οσασούνα, με 2-0 στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανεί ανταγωνιστική μην μπορώντας να απειλήσει την Ρεάλ Μαδρίτης. Βρήκαν δύο γκολ στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, πλέον η ομάδα του Αραθάτε βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-41 και 40 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ρούμπεν (τερματοφύλακας), Οιέρ (αμυντικός), Καγιέρι (επιθετικός) και Σανχούρχο (αμυντικός).