Αθλέτικ Μπιλμπάο

Να φύγει και να πάει στο... καλό αυτή η σεζόν θέλει η ομάδα απο τη Χώρα των Βάσκων που μετά την επανέναρξη συνεχίζει να μην πείθει όπως ακριβώς έκανε και πρίν το lockdown. Μπορεί βέβαια να μην χάνει (τέταρτο ματς σερί δίχως ήττα), μετά την επανεκκίνηση εντούτοις έχει δύο σερί ισοπαλίες με Ατλέτικο (1-1) και Εϊμπάρ προσφάτως (2-2) αλλά έτσι όπως κύλησε το ματς η ομάδα του Γκαΐθκα Γκαριτάνο μπορεί να δηλώνει ευχαριστημένη. Προηγήθηκε με τον αρχηγό της, Ραούλ Γκαρθία με πέναλτι μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι το έφεραν στα ίσια μόλις δέκα λεπτά μετά. Η Εϊμπάρ μάλιστα το γύρισε με πέναλντι στο 78', ωστόσο, η Αθλέτικ έδειξε χαρακτήρα και με τον Βιγιαλίμπρε στο 81' ισοφάρισε. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ίσως θα πρέπει να λέει και... ευχαριστώ που πήρε πόντο με τους γηπεδούχους να χάνουν τα άχαστα στο τέλος με την Μπιλμπάο να σώζει τον βαθμό, αλλά να χάνει εκ νέου έδαφος στη μάχη για την Ευρώπη .

Χωρίς απουσίες απέναντι στη Μπέτις.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

Απο τέσσερα σερί goal/goal.

Ρεάλ Μπέτις

Σε ένα πολύ όμορφο ματς, η Μπέτις «κόλλησε» στο 2-2 με τη Γρανάδα και έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη που δίνει ώστε να «σκαρφαλώσει» στη βαθμολογία.Οι Ανδαλουσιανοί είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως μετά από ένα λάθος βρέθηκαν να χάνουν με το γκολ του Κάρλος Φερνάντεθ στο 29’. Στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να «ανεβάσουν στροφές» και δικαιώθηκαν προσωρινά με το πέναλτι του Κανάλες στο 85’ και τη σέντρα-σουτ του Τέγιο στο 88’. Τελικά, ο Σολδάδο με απευθείας σουτ στην κλειστή γωνία στο 91’ έδωσε το βαθμό στη Γρανάδα. Οι «βερντιμπλάνκος» έμειναν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας και ουσιαστικά χωρίς στόχο για τις υπόλοιπες εννιά αγωνιστικές.

Τραυματίες οι Σίντνεϊ (Α), Γκαρθία (Μ), Χουάνμι (Ε).