Αθλέτικ Μπιλμπάο

Δεν αντιμετώπισε κάποιο «μεγαθήριο» στον δρόμο της για τον τελικό η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία στη προηγούμενη φάση και με συνολικό σκορ 3-2  κατάφερε να αποκλείσει την αδύναμη Λεβάντε. Στα του πρωταθλήματος, οι «βάσκοι» έμειναν στην ισοπαλία για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 0-0, εντός έδρας απέναντι στην Αλαβές. Μοιρασμένη αναμέτρηση σε γενικότερες γραμμές, καμία από τις δύο ομάδες δεν θα λέγαμε πως άξιζε το τρίποντο. Πλέον, η «αρμάδα» του Μαρσελίνο βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-33 και 37 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Αλβάρεζ (αμυντικός) και Μπερσίτσε (αμυντικός) καθώς και οι Νολασκοαίν (μέσος) και Ζαράγκα (μέσος).

Μπαρτσελόνα

Σε ένα ματς που πήγε στην παράταση, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό απέναντι στην Σεβίλλη και να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου με συνολικό σκορ 3-2. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κούμαν εμφανίστηκε στο Ελ Κλάσικο κατώτερη των περιστάσεων με συνέπεια να δεχθεί ήττα με 2-1 στην Μαδρίτη. Βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα στο πρώτο μέρος, μείωσε με τον Μινγκέθα στο 60ο λεπτό ενώ στο τέλος είχε και δοκάρι δίχως να καταφέρει εν τέλει να κάνει την ισοφάριση. Στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι «μπλαουγκράνα» με ρεκόρ 69-26 και 65 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Πικέ (αμυντικός), Φατί (μέσος), Κουτίνιο (μέσος) και Νέτο (τερματοφύλακας).