Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο μέσα σε λίγες ημέρες αντιμετώπισε εκτός έδρας για πρωτάθλημα και κύπελλο τη Λεβάντε. Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 1-1 για το πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να πάρουν τους υπερπολύτιμους τρείς βαθμούς οι Βάσκοι, ωστόσο κρατούσαν το καλύτερο για το... κύπελλο. Ο Ρότζερ Μαρτί άνοιξε το σκορ στο 17′ και στο 30′ ο Ραούλ Γκαρσία ισοφάρισε με πέναλτι. Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση και εκεί σκόραρε ο Άλεξ Μπερενγκέρ στο 112′. Το τρομερό για την Μπιλμπάο είναι ότι θα δώσει τελικούς back to back. , αφού… χρωστάει και τον περσινό. Για τις 3 Απριλίου είναι προγραμματισμένος ο περσινός τελικός με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη Σεβίλλη. Μετά από 14 μέρες θα γίνει ο φετινός τελικός με την Μπαρτσελόνα.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Ινίγκο Μαρτίνες.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

4/5 G/G πρόσφατα.

Γρανάδα

Την πρώτη της νίκη ύστερα από έξι αποτυχημένες προσπάθειες πέτυχε την Κυριακή (28/2) η Γρανάδα, η οποία στο πλαίσιο της 25ης «στροφής» της La Liga επικράτησε 2-1 υποδεχόμενη την Έλτσε. Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τους γηπεδούχους στην 8η θέση με 33 βαθμούς. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο μεν, αλλά και με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Η Γρανάδα άνοιξε το σκορ με το δυνατό αριστερό σουτ του Κίνα στο 31’. Για να έρθει στο 40’ ο Λούκας Μπογέ, να ισοφαρίσει με παλικαρίσια προσπάθεια για την Έλτσε. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος. Κάτι που εξαργύρωσαν στο 79’ με τον Πουέρτας, ο οποίος με κοντινό πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Πολλές οι απουσίες της Γρανάδα. Εκτός οι αμυντικοί Βαγιέχο, Πέπε και Ζερμάν Σάντσεθ, Νέβα, οι χαφ Μίγια, Κίνι, Ερέρα, Σόρο, Μοντόρο, Γκοναλόνς και οι επιθετικοί Χαβιέρ Σουάρες και Ματσίς.