Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ξύλο, εννιά κίτρινες κάρτες και συνολικά 40 φάουλ σε έναν αγώνα που θύμισε σε όλους γιατί οι δύο ομάδες παίζουν πάντοτε... κλασικά σκληρά ντέρμπι όταν συναντιόνται. Μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μετά από έξοχη ομαδική ενέργεια ενώ η Μπιλμπάο προσπάθησε να απαντήσει άμεσα χωρίς επιτυχία. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έδωσαν πολλές φάσεις, εντούτοις η Μπιλμπάο ήταν άτολμη και είδε τον αντίπαλο να φτάνει πιο κοντά στο γκολ. Πάνω κάτω η δεκάδα είναι ο στόχος της ως τώρα, δύσκολα τα πράγματα για τον κόουτς Γκαριτάνο.

Εκτός ο χαφ  Λόπεθ και ο αμυντικός Γεράι.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

Τρία under στα πιο πρόσφατα ματς της.

Έλτσε

Ένα μεγάλο αποτέλεσμα πήρε η Έλτσε πρίν την αλλαγή του χρόνου καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας και να πάρει μια μεγάλη ισοπαλία (1-1). Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες και κατοχή της μπάλας κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μόντριτς. Ο Κροάτης μέσος στο 20ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά, έπειτα από «κεραυνό» του Ασένσιο.Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη. Ο Φιδέλ σημείωσε το τελικό 1-1, από το σημείο του πέναλτι στο 52ο λεπτό, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Καρβαχάλ. Πολύ καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους, ειδικά στην επανάληψη όπου απειλήθηκαν ελάχιστα.