Αθλέτικ Μπιλμπάο

Σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές, ηΜπιλμπάο «κόλλησε» στο 0-0 με τη Θέλτα στο Βίγκο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο τέλος ικανοποιημένες από τον έναν βαθμό. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, αλλά δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τους «Βάσκους», οι οποίοι κράτησαν σχετικά εύκολα το μηδέν. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα για την 27η αγωνιστική της La Liga, οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην ένατη θέση της βαθμολογία με 34 βαθμούς.

Εκτός ο αμυντικός Κάπα.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

4/5 G/G στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Εϊμπάρ

Η Εϊμπάρ ηττήθηκε εντός έδρας από τη Βιγιαρεάλ και κόλλησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι από την αρχή. Από το πρώτο και όλας λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γκόμεζ. Ο Μπάκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 34ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για να μειώσουν το σκορ αλλά ο Μπούργος από το σημείο του πέναλτι δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο δεύτερο μέρος η Έιμπαρ κατάφερε τελικά να μειώσει στο 55ο λεπτό για την ομάδα του, κάνοντας το 1-2. Το γκολ του όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετό και στη συνέχεια ο αντίπαλος σκόραρε εκ νέου.

Αγωνιστικά, παραμένουν εκτός οι αμυντικοί Μπίγας και Κορέα.