Αθλέτικ Μπιλμπάο

«Πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς την Τετάρτη η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Μπέτις. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στην αναμέτρηση από το 11ο λεπτό όταν και ο Φεκίρ αποβλήθηκε. Πίεσαν, δημιούργησαν πολλές φάσεις δίχως για ένα ακόμα παιχνίδι να βρουν δίχτυα. Σταθερά στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μαρθελίνο με ρεκόρ 39-33 και 38 βαθμούς.

Εκτός οι Μουνιαίν (επιθετικός), Νολασκοαίν (μέσος) και Ζαράγκα (μέσος).

Ατλέτικο Μαδριτης

Αρχίζει να θυμίζει την ομάδα που ήταν στην αρχή της χρονιάς η Ατλέτικο Μαδρίτης που πήρε νίκη, αυτή τη φορά με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Ουέσκα. Έπαιξε όσο χρειάστηκε η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Κορέα στο 39ο λεπτό. Την «σκυτάλη» πήρε ο Καράσκο, διαμορφώνοντας το σκορ στο 80ο λεπτό, δίχως οι γηπεδούχοι σε όλο το ενενηντάλεπτο να απειληθούν από τον αντίπαλο. Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Αργεντινού κόουτς με ρεκόρ 59-20 και 73 βαθμούς.

Φέλιξ (επιθετικός), Λεμάρ (επιθετικός) και Σουάρεζ (επιθετικός) είναι αμφίβολοι, σίγουρα εκτός ο τιμωρημένος Χιμένεθ (αμυντικός).