Αθλέτικ Μπιλμπάο

Άτυχη στάθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο στην έδρα της Βαλένθια όπου και αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1. Έπαιξε μυαλωμένο ποδόσφαιρο καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο 69ο λεπτό με τον Μαρτίνεζ με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται στο 95ο λεπτό με τον Μάρκος Αντρέ και ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο. Πλέον, η ομάδα του Μαρθελίνο βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-4 και 10 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπερσίτσε (αμυντικός), Βιγιαλίμπρε (επιθετικός), Νολασκοιάν (μέσος) και Σάνκετ (μέσος).

Αλαβές

Τεράστια νίκη κατάφερε να πάρει η Αλαβές, απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης, εντός έδρας με 1-0 Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Λαγκουανρτία έπειτα από ασίστ του Ντουάρτε. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Καγιέχα έπαιξε σωστή άμυνα ενώ στάθηκε και τυχερή πανηγυρίζοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ισπανού τεχνικού με ρεκόρ 2-11 και 3 βαθμούς.

Εκτός οι Λεζέν (αμυντικός), Λόπεζ (αμυντικός), Μεντέζ (μέσος) και Πονς (μέσος).